29. Mar 2024 - 11:25

Cvičení Archa 2014

Cvičení Archa 2014, to byly desítky lidí evakuovaných na člunech a stovky protipovodňových pytlů s pískem

Rozsáhlé noční cvičení zaměřené na pomoc při povodních mají za sebou hasiči v Karlovarské kraji. Na vodní nádrži Jesenice na Chebsku nacvičovali záchranu lidí a majetku i ochranu před velkou vodou.

Vše začalo v pátek brzy dopoledne, kdy byl svolán štáb HZS Karlovarského kraje. Úkol zněl: připravit povodňový odřad do Plzně. Podle plánu cvičení s názvem Archa 2014 totiž kolegové z Plzeňského kraje požádali o vyslání odřadu, tedy skupiny hasičské techniky a lidí určených pro záchranné a likvidační práce během povodní.

Svolaný štáb tak začal plnit úkoly související se složením odřadu včetně informování všech kompetentních osob. Během dne se ale zcela změnila situace a ve chvíli, kdy byl odřad pro Plzeň kompletní a připravený, náhlá povodeň zasáhla i oblast Chebska. Přichystaný odřad tak byl odeslán k vodní nádrži Jesenice, kde cvičení pokračovalo. Zde štáb velitele zásahu dostával úkol za úkolem.

Nejprve museli hasiči připravit dostatek člunu pro záchranu desítek osob z druhého konce vodní nádrže. S sebou museli na člunech převézt i další potřebný materiál, jako například osvětlovací techniku včetně elektrocentrály. Zatímco probíhala záchrana a následná evakuace čtyřiceti figurantů na člunech, v Chebu krizový štáb města požádal hasiče o zřízení evakuačního centra pro osoby zachráněné na Jesenici.

Ve stejnou dobu bylo nutné v chebské městské části Podhrad postavit protipovodňovou zeď z pytlů s pískem. Hasiči tak naplnili a převezli přes 1200 pytlů s pískem, ze kterých postavili téměř padesátimetrovou ochrannou zeď. Po ukončené evakuaci lidí obdržel štáb velitele zásahu požadavek na záchranu cenného historického majetku, i ten museli hasiči na člunech převézt přes Jesenici. V ještě vzdálenějším místě vodní nádrže než byla evakuace osob, začalo podle poslední rozehry cvičení hrozit další nebezpečí.

Voda zde začala zaplavovat sklad s nebezpečnými látkami, hasiči tak museli zajistit odčerpávání záchytné jímky. Na člunech tak hasiči museli na místo zásahu přepravit nejen dostatečný počet čerpadel, ale i vše nutné pro zásah s přítomností nebezpečných látek.

Cvičení bylo ukončeno v nočních hodinách, poslední jednotky hasičů se vrátili až po půlnoci. Celé cvičení bylo připraveno tak, aby většina činností byla prováděna již za tmy, což komplikovalo samotný zásah včetně plavby na hladině noční Jesenice. Tyto podmínky měly co nejvěrněji kopírovat podmínky skutečného zásahu. Celkem se cvičení Archa zúčastnilo 22 jednotek hasičů a 39 kusů hasičské techniky.

Zasahující jednotky:

• jednotky HZS
    • Cheb
    • Karlovy Vary
    • Sokolov
    • Mariánské Lázně
    • Toužim
    • Kraslice
    • CHZ Sokolov
  • jednotky SDH
    • Verušičky (V. Kumpolt, P. Junás, N. Suran, D. Tvrdek)
    • Cheb-Háje