19. Jun 2024 - 12:10

Luxor 2016

Výcvik dobrovolných jednotek se zaměřením na likvidaci následků živelných katastrof tentokrát probíhal výhradně v noci. 

Systém předurčenosti jednotek dobrovolných hasičů na typ zásahu při živelných katastrofách zavedl Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje před více než pěti lety. Od prvního výcviku s názvem Luxor, který se konal ve stejnojmenném kempu u Mariánských Lázní, bylo postupně připraveno šestnáct vybraných dobrovolných jednotek na poskytování pomoci při povodních, větrných smrštích či podobných událostí. Od začátku výcviku se hasiči učili stavět protipovodňové zábrany, provádět provizorní opravy poškozených objektů, pátrat po ztracených osobách v terénu i na vodě, provádět evakuaci, připravovat základny humanitární pomoci. V roce 2013 pak po ukončeném Luxoru obdrželi potvrzení o absolvování tohoto výcviku a o své předurčenosti na zásahy tohoto typu. I v následujících letech pak výcviky Luxor pokračovali, zároveň jsou proškolené jednotky i využívány při živelných událostech a to nejen v kraji, ale například byly ze strany Generálního ředitelství HZS ČR vyžádány na pomoc při řešení povodní v Praze.

Také letos tak všech šestnáct předurčených jednotek dostalo pozvání na další výcvik Luxor. Ten probíhal výhradně v noci a jednotky byly postupně odesílány na jednotlivá stanoviště, kde procvičovaly zadané úkoly. U krajského ředitelství prováděli evakuaci osob z budovy včetně jejich evidence, zkoušeli základy první pomoci a také zajišťovali protipovodňovou ochranu. Na stanovišti v lázeňských lesích u areálu sv. Linharta v Karlových Varech pak nacvičovali opravy poškozených objektů a především pod vedením policie pátrání v terénu. Poslední stanoviště bylo u vodní nádrže Březová u Karlových Varů, kde se hasiči seznamovali s čerpací technikou a také prováděli pátrání po osobách na vodní hladině a březích přehrady a jejich následnou záchranu. Na všech stanovištích cvičili společně s hasiči také studenti karlovarské střední školy Trivis, kteří představovali figuranty pro záchranu.

Cvičení ze zúčastnili hasiči z jednotek Hranice, Ovesné Kladruby, Cheb, Horní Blatná, Nejdek-Pozorka, Stráž nad Ohří, Lomnice, Šindelová, Libá, Krásno, Vojkovice, Hroznětín, Verušičky, Vintířov, Otročín. Kvůli závadě na technice se nemohla zúčastnit jednotka Lázně Kynžvart.